Mt.Gox Ödemelere Başladı, Almanya Bitcoin Satışını Sürdürüyor: Neler Oluyor?

Feshedilen kripto borsası Mt.Gox, yaptığı bir açıklamayla alacaklılara Bitcoin ve Bitcoin Cash olarak geri ödeme yapmaya başladığını duyurdu. Mt.Gox bugün erken saatlerde çeşitli işlemlerde milyarlarca dolar değerinde BTC transfer etti. Bu gelişmelerin ortasında Alman hükümeti, borsalara BTC taşımaya devam ediyor.

Mt.Gox, Bitcoin ve Bitcoin Cash ödemelerine resmen başladı!

Rehabilitasyon kayyumu, Mt.Gox’un Cuma günü bazı alacaklılara Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) olarak geri ödeme yapmaya başladığını açıkladı. Kayyum bugün yaptığı bir duyuruda, geri ödemelerin rehabilitasyon planına dayalı olarak belirlenen kripto borsalarının bir kısmı aracılığıyla yapıldığını söyledi. Uygun alacaklılara geri ödemelerin, kayıtlı hesapların geçerliliğinin teyidi, belirlenen kripto borsaları tarafından bir anlaşmaya abone olma niyetinin kabulü ve kayyumla görüşmelerin tamamlanması da dahil olmak üzere belirli koşulları karşılamaları halinde derhal yapılacağı kaydedildi. Bununla birlikte Mt. Gox kayyumu “Uygun rehabilitasyon alacaklılarından bir süre beklemelerini istiyoruz” dedi.

Geri ödeme duyurusu, Mt.Gox’un bugün erken saatlerde 47,228.7 BTC’yi (yaklaşık 2.71 milyar dolar) bir cüzdana taşımasının ve daha sonra Arkham’ın verilerine göre, kripto borsası Bitbank’taki bir sıcak cüzdana 1,545 BTC (85 milyon dolar) göndermek de dahil olmak üzere birden fazla işlemde varlıkları aktarmasının ardından geldi.

Alman hükümetinin son Bitcoin transferinin iç yüzü

Bu arada, Alman hükümeti kısa bir süre önce, BTC fiyatının 54.000 dolara kadar düştüğü keskin bir piyasa düşüşünün ortasında 500 Bitcoin (BTC) transfer etti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere bu hareket, hızlandırılmış bir piyasa çöküşü korkularını ateşledi. Dahası, Mt. Gox’un çöktüğü kripto borsası, alacaklılarına Bitcoin ve Bitcoin Cash (BCH) cinsinden geri ödeme yapmaya başlayarak piyasadaki FUD’u daha da şiddetlendirdi.

Arkham Intelligence‘a göre transfer, Alman hükümetinin Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmesiyle bilinen 139Po… adlı bir cüzdan adresine yapıldı. Dahası, bu cüzdan genellikle hükümetten BTC alır ve diğer cüzdanlara aktarır. Bu durum kripto borsalarında önemli satışlara yol açabilir. Şu anda Alman hükümet cüzdanında 2,26 milyar dolar değerinde 41.774 bin BTC bulunuyor. Daha önce, 4 Temmuz’da Alman hükümeti 1.300 BTC’yi popüler kripto borsalarına satmıştı. Arkham’dan alınan veriler, bu satışın toplamda yaklaşık 76 milyon dolar olduğunu gösterdi. BTC fiyatı bu büyük tasfiyeden kısa bir süre sonra 58.000 doların altına düştü ve bu eğilim devam etti.

Alman milletvekili, hükümetten BTC satışını durdurmasını istedi!

Cotar, CDU’nun başkan yardımcılarından Michael Kretschmer’i, Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’i ve Şansölye Olaf Scholz’u bunun “ters etki” yaratacağı konusunda bilgilendirdi. Bu kişileri 17 Ekim’de Bitcoin evangelisti Samson Mow ile birlikte gerçekleştireceği konferansa davet etti. Milletvekili mektubunda, en büyük kripto para biriminin varlık çeşitlendirmesi için “benzersiz bir fırsat” sunduğunu savunuyor. Geleneksel varlık sınıflarına aşırı maruz kalma ile ilgili riskleri azaltma yeteneğine sahip olduğunu söylüyor. Cotar’a göre BTC, kıtlığı nedeniyle enflasyona ve para birimi devalüasyonuna karşı bir koruma görevi de görebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir