Denizanası Temasları Bengisu’ya Engel Oldu!

İzmir’in ‘Okyanus Kızı” lakaplı ultramaraton yüzücüsü Bengisu Avcı, Hawaii’deki Molakaii – Oahu adaları arasındaki yaklaşık 45 kilometrelik parkurun son saatlerinde üst üste yaşadığı ve toplam 4 denizanası teması sonrasında tekneye çıkmak zorunda kaldı. Başrollerini Annetta Bening ile Jodie Foster’ın paylaştığı ve benzer bir hikayeyi konu alan Nyad filmdeki gibi, Bengisu Avcı da yaşadığı denizanası temaslarının sonuncusunda çok acı hissetti ve bu nedenle Okyanus Yedilisi’ndeki beşinci etabının son metrelerinde sudan çıktı.

Bengisu Avcı, Molakai geçişi için Türkiye saati ile sabah 06.57’de Kepuhi’den suya girdi. Oldukça hızlı bir performans gösteren “Okyanus Kızı”, üç saatte etabın beşte birlik bölümünü geride bıraktı. Türkiye saati ile 10.00’dan sonra Hawaii’de karanlık çökerken, yüksekliği iki metreyi bulan dalgalar çıktı. Buna rağmen mücadelesine devam eden İzmirli yüzücü, saatler 15.00’i gösterirken parkurun yarısını bitirip yaklaşık 23 kilometreye ulaştı.

GÜÇLÜ KULAÇLARLA FİNİŞE GİDİYORDU

Türkiye saati ile 18.00’den sonra temposunu da yükselten Bengisu Avcı, güçlü kulaçlarıyla metreleri geçip karşı adaya doğru yaklaştı. Artık karanın göründüğü ve bitime yaklaşık bir-iki saatlik yüzüşün kaldığı yerde ilk denizanası temaslarını yaşandı. Yarışı bırakmayan Bengisu, kulaç atmaya devam ederken üst üste Manowar denizanası temaslarına maruz kaldı. Sırt üstü yüzmeye geçmeyi deneyen Bengisu, son ve en güçlü temas sonrasında tekneye çıkmak zorunda kaldı. Tedavi edilen Bengisu, sağlık durumunun çok iyi olduğunu açıkladı.

İLK VE TEK TÜRK KADINI

Bengisu Avcı halen Okyanus Yedilisi’nde dört kanalı geçebilen ilk ve tek Türk kadını unvanını koruyor. İzmirli sporcu, bu yılın sonunda Kuzey Kanalı’nı, 2025’in başında Tsugaru’yu deneyecek. Molakai parkurunun tarihi daha sonra kesinlik kazanacak. Nyad gibi hedefinden şaşmayacağını belirten Bengisu, “Okyanus suları bizim değil deniz canlılarının yaşam alanı. Bu sporun doğasında olan bir durum yaşandı. Mücadeleye devam edeceğim, deniz anaları da mutlaka bana izin verecek. Bana destek olmak için Hawaii’ye kadar gelen anneme ve eşime, tekne ekibine, mesajlarıyla bana destek olanlara, kalbi benimle beraber atanlara ve marka elçisi olduğum Sidrex’e çok teşekkür ederim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir